🇪🇺 Projekty UE

Projekty realizowane przez ZGKiM Mońki

Poprawa efektywności wykorzystania zasobów wód podziemnych Gminy Mońki – etap I
Projekt UE
🇪🇺 Dofinansowanie
2 362 047,42 zł
💧 Całkowity koszt
3 936 576,80 zł

Projekt nr FEPD.02.09-IŻ.00-0025/25 „Poprawa efektywności wykorzystania zasobów wód podziemnych Gminy Mońki etap I” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027.

Priorytet II: Region przyjazny środowisku
Działanie 2.9: Gospodarka wodna i ściekowa

Typ projektu: Projekty dotyczące efektywnego wykorzystania i oszczędności wody, budowy i modernizacji infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody do spożycia.

Projekt jest kompleksowym przedsięwzięciem, którego celem jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów wody podziemnej oraz zwiększenie efektywności energetycznej technologii i urządzeń wodociągowych.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace regeneracyjne i renowacyjne studni głębinowych wraz z wymianą systemów pompowych oraz pomiarowych, wymianą części technologicznej oraz budową instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

Dodatkowo zostaną zakupione urządzenia do miejscowej dezynfekcji sieci wodociągowej, wykrywania kabli, przewodów i elementów infrastruktury podziemnej oraz lokalizacji wycieków, a także dodatkowe przyczepy do transportu wody pitnej w sytuacjach awaryjnych, wyposażone w systemy dezynfekcyjne.

Poprawa efektywności wykorzystania zasobów wód podziemnych Gminy Mońki – etap II
Projekt UE
🇪🇺 Dofinansowanie
3 455 125,00 zł
💧 Całkowity koszt
4 333 905,00 zł

ZGKiM Mońki sp. z o.o. realizuje przedsięwzięcie „Poprawa efektywności wykorzystania zasobów wód podziemnych Gminy Mońki – etap II”, objęte wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego w ramach inwestycji B3.1.1 „Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich”.

Projekt realizowany jest w trzech zadaniach:

  • Zadanie nr 1: budowa kontenerowej stacji uzdatniania wody wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Kulesze
  • Zadanie nr 2: budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Osada Hornostaje
  • Zadanie nr 3: budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Jaski

W ramach inwestycji w Kuleszach zostanie przeprowadzona gruntowna modernizacja terenu obecnego ujęcia wody, obejmująca m.in. regenerację studni głębinowych, montaż instalacji zapewniających bezpieczeństwo parametrów wody, wymianę infrastruktury energetycznej i technologicznej, wykonanie naziemnej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii oraz wdrożenie systemów zapewniających bezpieczeństwo produkcji i ciągłość dostaw wody.

W miejscowości Osada Hornostaje powstanie sieć wodociągowa o długości ok. 415,00 m wraz z przyłączami do granicy nieruchomości, obejmująca tereny przeznaczone pod przyszłe inwestycje budowlane.

W miejscowości Jaski wybudowana zostanie sieć wodociągowa o długości ok. 345,00 m wraz z przyłączami do granicy nieruchomości, obejmująca nieruchomości zabudowane w zabudowie rozproszonej, korzystające obecnie z indywidualnych ujęć wody.

Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenach wiejskich Gminy Mońki
Projekt UE Projekt UE
🇪🇺 Dofinansowanie
363 960,00 zł
🌿 Pożyczka z WFOŚiGW
251 020,47 zł
💧 Całkowity koszt
848 925,67 zł

🚰 Realizacja inwestycji: „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami, przepompownią oraz kanałem tłocznym we wsi Ciesze”, zgodnie z umową o przyznanie pomocy na operacje typu: „Gospodarka wodno – ściekowa” w ramach poddziałania: Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, dla operacji pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenach wiejskich Gminy Mońki”.

ZGKiM Mońki • Projekty UE Aktualizacja: 03.06.2026
Strona główna →